Meclis Kararları

2024 Mali Yılı Ücret Tarifelerinde Bulunan İmar İle İlgili Bazı Harç Kalemlerinde Değişiklik Yapılması İle Bölgelerin Yeniden Tespit Edilmesi

Karar Tarihi: 09.01.2024 Karar No: 013

Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Yasanın 20. Maddesi gereğince Ocak ayı olağan toplantısı 2. Birleşimi 1. Oturumunu yapmak üzere Belediye Başkanı Osman GÜDER’in Başkanlığında toplandı.

Gündemin 1’inci maddesi; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 29.11.2023 tarihli ve 62310 sayılı yazısı ile Meclise havale edilen ve Belediye Meclisince karara bağlanmak üzere 03.01.2024 tarih ve 7 sayılı kararı ile Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen 2024 mali yılı ücret tarifelerinde bulunan İmar ile ilgili bazı harç kalemlerinde değişiklik yapılması ile bölgelerin yeniden tespit edilmesi ile alakalı komisyon raporu okunarak gereği görüşüldü.

Plan ve Bütçe Komisyonu raporunda; “ İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 28.12.2023 tarihli ve 64223 sayılı yazısında, 20.10.2023 tarih ve 124 sayılı meclis kararıyla; 2024 mali yılı ücret tarifeleri belirlenmiş  olup, ikinci bölümdeki İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ait bazı maddelerin düzeltmesi yapılmış ve otopark için mahalle bölgeleri yeniden düzenlenmiştir. Ekteki tarifelere göre 2024 yılı için ücretlerin ve otopark için mahalle bölgelerinin yeniden belirlenmesine dair konunun Belediye Meclisince görüşülerek karara bağlanması talep edilmiştir.
Talep dosyası Battalgazi Belediye Meclisince karara bağlanmak üzere 03.01.2024 tarihli ve 7 sayılı kararı ile komisyonumuza havale edilmiştir.
Dosyada yapılan incelemeler neticesinde; İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 2024 mali yılı ücret tarifelerinde bulunan İmar ile ilgili bazı harç kalemlerinde değişiklik yapılması ile bölgelerin yeniden tespit edilmesine dair teklifin uygun olduğuna oybirliği ile karar verilmiştir. ”denilmektedir.

Mecliste yapılan müzakere sonucunda; Belediye Meclisimizin 20.10.2023 tarihli ve 124 sayılı kararı ile 2024 yılı ücret tarifeleri belirlenmiş olup, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda ücret tarifesinin 2’nci bölümünde geçen bazı tarifelerin aşağıda belirtildiği şekilde;

2. BÖLÜM
İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ
MADDE-10 İMARLA İLGİLİ HARÇLAR (ÇEŞİTLİ HARÇLAR)Ücret Tarifesi
10-Yenileme Ruhsat (5 Yılı geçmeyen ) Harcı2.464,00
14- Yeniden Ruhsat Harcı-m210,00
MADDE -15 YOL İŞGALİYE HARCIYapı Kullanma İzin BelgesiÜcret Tarifesi
1-Mesken için 6.69 TL/ M29,69
2-İşyerleri için 11.37 TL/ M2 Kontrollük hizmet ücreti alınacak15,37
3-Şantiye Şefi, Proje Müellifi, Yapı Denetim Şirket Değişikliği, Müteahhit değişikliklerinde 1.864,00 TL ücret alınacaktır.2.464,00
MADDE-17 İMAR İLE İLGİLİ DİĞER ÜCRETLERÜcret Tarifesi
3- Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma Ruhsatının Suret Harcı96,00

Otopark içinse Vergi ve Harçların Tespitinde Dikkate Alınacak Bölgelerin aşağıda belirtildiği şekilde;

“(İlan ve Reklam Vergisi, Eğlence Vergisi, İşgal Harcı, Hafta Tatili Ruhsat Harcı, İşyeri Açma İzin Harcı) İşyeri Açma Harcı bu ücret tarifesinde yer almayan hükümler için 2464 sayılı Yasadaki hükümler uygulanır.

1.Bölge: Akpınar, Alacakapı (Selahattin Gürkan ,Mustafa Yılmaz,Osman Ateş, Toptaş Caddesi dahil), Aslanbey, Ataköy, Başharık (C.Topel Cad.dahil) Bulgurlu ( Kanyon, Cerrah, Cuma, Akademi Cad. Çevreyolu dahil) B.Hüseyinbey, B.Mustafa Paşa (Hasanbey, Zapçı, M.Sinan, Halep Cad.) Cemal Gürsel (İsmetpaşa Cad.) Cevherizade, Çamurlu (Kanyon, Ebrar, Nursi, Menzil, Fide, Venk, Eyyubi Cad. Çevreyolu) Çöşnük, Çukurdere (Zapçıoğlu Cd. 2.Cad.) Dabakhane, Dernek, Ferhadiye, Fırat (Kanalüstü Hariç) Göztepe (E.Malatya Yolu) H.Varol (C.Topel Cad.) Halfettin, Hamidiye, Hanımınçiftliği (Recai Kutan Caddesi) ,Hacıabdi (İ.Paşa, Sinan, Akbay, H.Bey Cad.) İlyas (T.Temelli, Sanayii Cad.) İnönü, İstiklal, İsmetiye, İzzetiye, Kırçuval, K.Hüseyinbey, K.Mustafapaşa, Meydanbaşı (Osman Ateş, Selahattin Gürkan Caddes) Niyazi, Nuriye, Orduzu (Kanyon 2, Kanyon 3 Cad. Çevreyolu) Paşaköşkü (İ.paşa, C.Topel) Salköprü, Sancaktar, Saray, Sarıcıoğlu, Selçuklu, Şıkşık, Şifa, Uçbağlar (Göztepe, Tandoğan, Yıldıztepe Mahalleleri),  Y.Hamam, Zafer, Zaviye (Hasanbey, İ.Paşa, Temelli) Üniversite,Bulgurlu,Bahçebaşı (Çevre yolu, Kanyon 2, Kanyon 3 Cad.Elazığ Yolu ,Şehirgösteren)
2.Bölge: Alacakapı (Mustafa Yılmaz,Osman Ateş, Toptaş Caddesi hariç), Bahçebaşı ,Orduzu (Çevre yolu, Kanyon 2, Kanyon 3 Cad.Elazığ Yolu ,Şehirgösteren hariç)  ,Başharık (C.Topel hariç), B.Mustafapaşa (H.Bey, Zapçı, M.Sinan, Halep Cad. hariç) C.Gürsel (İ.Paşa Cad. hariç) Cirikpınar, Çukurdere, Hanımınçiftliği (Recai Kutan Caddesi Hariç) Hacıabdi, (H.Bey, Akbay, Sinan, Zapçı Cad.hariç) Hasan Varol (C.Topel Cad. hariç), Hidayet Mahallesi, İlyas (T.Temelli ve Sanayii Cad. hariç) İskender, Paşaköşkü, (C.Topel ve İ.Paşa Cad. hariç), Ş.Fevzi,  Uçbağlar (Battalgazi Mahallesi),  Zaviye (İ.Paşa,Temelli ve Yeniyol Hariç) 
3.Bölge: Beylerbaşı, Beydağı, Cumhuriyet, Fırat (K.Altı Hariç) Fatih, Gazi, Taştepe, Yamaç, Karahan, Toptaşı, Meydanbaşı, Yenimahalle, Bahçelievler, Dolamantepe, Karabağlar, Hatunsuyu, Hasırcılar
4.Bölge: 6360 Sayılı Yasa ile Köy Statüsünde iken mahalle olan yerler 1,2 ve 3. Bölgede zikredilmeyen sokaklar.” olarak belirlenmesinin uygun olduğuna, Plan ve Bütçe Komisyonu raporu doğrultusunda oy birliği ile karar verildi.