Battalgazi'de Kültür

Düğünler ve Gelenekleri

Düğünler ve Gelenekleri


KIZ ARAMA


Evlenecek çocuğu olan anneler,18-19 yaşlarındaki çocuklarına kız aramaya başlarlar. Evlenecek çocuk askerdeyken bu arama hızlandırılır. Kız aramanın en güzel yolu, çevrede yapılan düğünlere gitmek, eş-dost akrabalarla yapılan aile toplantılarında ya da hamamda kız beğenmektir. Evlenecek oğlan, anne gözüyle çevredeki kızları göz hapsine alır. Onlara not verir ve değerlendirir. Düğünlerde, törenlerde oynayan gezinen genç kızlar, Damat adayının anneleri için birer gelin adayıdır.


Gelin adaylarından fiziki güzellik, kibarlık, zarafet yanında asil aileden gelme, el sanatları becerilerine sahip olma, mutfak ve diğer ev işlerine yatkınlık, sakar ve patavatsız olmama gibi özellikler aranır.


KIZ İSTEME


Damat adayının annesi, kızı beğendikten sonra çevreden soruşturur. Kız hakkında söylenenleri dinler. Başka bir talibinin ve oğluna uygun olup olmadığına bakar.. Kız hakkında çevreden olumlu bir havanın olması durumunda, kız kardeşleri, teyzeleri kıza bakmaya giderler. Bir ağız yoklaması yapılır. 
Kızı İstemeye bir engel yoksa bir bahane ile kız ve oğlanı güvenilir bir akraba aracılığıyla görüştürürler. Oğlan ve kızın birbirlerini görüp beğenmeleri durumunda, kız isteme işleri başlar. 


Tabi bu arada kız evi, oğlan evini tanıyabilecek eş-dost arar ve oğlan evi hakkında istihbarat yapar. Tanımaya ve araştırmaya başlarlar. Kız evinin kararı kesinleştiğinde bir haberciyle uygun görüşü bildirilir. Eğer niyetleri yoksa bir şeyler bahane edilerek oğlan evi vazgeçirilir. 
Erkek tarafı, ailenin en yaşlı kişisinin nezaretinde, Anne ve Babayla birlikte, eğer ailede bir büyük yoksa sözü geçen olgun-yaşlı bir akraba ya da komşu ile kızı istemeye giderler. Kız istemeye “Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” manasında tatlı alınarak gidilir. 


Gelin adayı misafirlere kahve ikram eder. Normal gezmelik toplantıdan farklı, resmi bir hava vardır. Sözü geçen büyük, söze başlar. Kızın babasına,”Allah’ın emri, Peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istemeye geldik’’der. Kızın babası “Hoş geldiniz, Safalar getirdiniz, başımın üstünde yeriniz var” derse ailenin görüşünün de olumlu olduğu, kızın razılığı da var demektir. Aksi takdirde biraz zaman isteriz veya sonra haber veririz gibi şeyler söylenir.

NİŞAN


Nişan günü, her iki taraf arasında uygun bir şekilde tespit edilir. Hazırlıklar başlar. Nişan gününden önce alışverişe çıkılır. Gelin adayına nişan elbisesi, ayakkabı, çanta ve iç çamaşırı(özellikle ipek olur)alınır. Kız tarafı ise damada takım elbise, ayakkabı, gömlek ve kravat alır. 
Birkaç gün önce kapı-komşular dost-ahbaplar nişana çağrılır. Misafirler belirlenen saatte gelirler. Nişan günü sabah oğlan tarafı gelini kuaföre götürür. Alınan giysiler, giydirilir. Damat kız evine gelince nişanlısına çiçek takdim eder, koluna girer, alkışlar arasında misafirlere hoş geldiniz der. Bu arada oyunlar oynanırken, gelin ve damat da oynatılır. 


Sıra takılara gelir. Takılar özel bir tepsiye konularak getirilir. Damat tarafından ailenin bir büyüğü kısa bir konuşma yaparak yüzüklerin kurdelelerini keser. Kızın takılarını oğlan, oğlanın takılarını da kız takar. Kurdeleler kesilerek genç kızlara dağıtılır ki, kısmetleri açılsın. 


Nişanlar takıldıktan sonra şerbetler içilir. Damat ve geline iki bardak şerbet getirilir. Yarıya kadar içildikten sonra bardaklar değiştirilir. Oyunlar oynanır ve nişan töreni biter.


KINA GECESİ


Kına gecesi düğünden bir gün önce akşam yapılır. Erkekler dışarıda oynarlar, kadınlar ise içeride kınayı hazırlarlar. Kız tarafı gelini bir odaya alır. Giysilerini giydirmeden erkek tarafına göstermezler. Gelin odadan çıkarılırken erkek tarafı bazı takılar takar. Bu arada gelin ve damat oynatılırken şeker ve çikolatalar dağıtılır.


Sıra kınaya gelir. Aynı kınadan misafirlere dağıtılır. Gelin isterse bir tarafa kendi adının baş harfini, diğer eline de nişanlısının isminin baş harfini yazmak suretiyle kınayı yakar. Genç kızlar çeşitli maniler söyler, geline moral vermek için çeşitli oyunlar oynarlar. 
Bu arada “Gel anam, gel bacım, gelin olasın, Çarşamba, Perşembe bize gelesin”denildikten sonra 
Gözünün sürmesi bal eylemişler
Gelini yiğide mal eylemişler
Gibi çeşitli türküler söylenir.


DÜĞÜN TÖRENİ


Önceden tespit edilen gün, gelinin Baba evinden çıkacağı gün demektir. Yalnız Mevlit okunarak yapılan düğünler olduğu gibi, davul zurna eşliğinde yapılan düğünlerde vardır. Düğünler genelde davullu ve zurnalı olur. (günümüzde düğün salonları daha pratik olduğu için, ya da düğün yapılacak bahçe yeri bulunmadığından tercih edilmektedir.) 
Düğün törenlerinde yöreye has oyunlar oynanır. Kadınlar erkekleri seyreder, fakat erkeklerin kadınları seyretmesi uygun görülmez. Aileler arasında fark gösterebilir.  Bu arada gelin hazırlanır. Öğleye doğru gelin alınmaya gelinir. Gelin kapısı verilen bahşiş ile açılır. Gelinin erkek kardeşi gelinin beline kırmızı bir kurdele bağlar. Gelin artık aile fertleriyle vedalaşır. Gelin evi müsaade ederse, damat gelinin koluna girer ve evden çıkarır, degilse babası veya kardeşi çıkarır. 


Gelin, damat evine götürülürken arabası süslenir, konvoy oluşturulur. Yol kesilerek sağdıçtan para talep edilir. Yöredeki ziyaretlerden birine uğranılması hayırlı görülür. Eğer gidilecek yol uzun ise, yolun müsait bir yerinde arabalar durdurulur, damadın arkadaşları halay çekerek oyunlar oynanır. 
Damat evine gelindiğinde, Kaynana, gelini eşikte bekler. Gelin eşiğe konulan ve içinde buğday bulunan küpü kırar. Daha sonra kaynana tarafından tutulan Kur’an-ı Kerim’in ve aynanın altından geçirilir. Gelin önce çeyiz odasına alınır. Damat yüz görümlüğünü alır ve süzülme denilen salona alınır. Düğüne giden misafirler çeşitli takılar takar. Yemekler yenilir ve tören biter.


GELİN HAFTASI


Düğünden bir hafta sonra, sağdıç baklava yaptırıp getirir. Baklavanın ortasını gelin ve damada yedirir. Üçüncü günü gelinin ablası gelir. Bir hediye veya tatlı getirir. Dördüncü günü sağdıç, gelin ve damadı davet eder. Gelin-damat sağdıç bohçası ile sağdıcın evine giderler. Gelinin babası, gelin ve damada çeşitli hediyeler takdim eder.15.günü kız evi oğlan evine davet edilir. 
Gelin haftasında; kaynanası, görümceleri, eltileri ile birlikte kız evine gidilir. Annesi kalabalık gelen misafirlere bir gün önceden hazırlık yapmıştır. Kız tarafında, kızın arkadaşları, samimi komşuları, ailenin ileri gelenleri toplanır. Gelen misafirler hediyeli gelir. Yemek ve tatlılar ikram edilir. Normal bir vakitte gelin ve damat dışında tüm misafirler gider. Gelin – Damat akşam misafiri olurlar. Gelin babasının elini öper, baba bütçesine göre önceden hazırladığı hediyeyi kızı ve damadına verir.


On beş gün sonra gelinin bütün akrabaları damat evine davet edilir. Düğünde hediye getirmemiş olan yakın akrabalar burada hediyelerini verirler. Yemek ve tüm ikramlardan sonra kızın birinci dereceden akrabaları dışındaki misafirler gider. Geline, kendi ailesiyle (Anne-Baba-Kardeşleri) baş başa kalma imkânı sağlanır.